“Elu- ja surmaring” on Energia avastuskeskuse püsinäitus, mis valmis KereKere – KÕIK ALGAB PEAST! hobikunstnike Mari Peetris ja Evelin Dureiko ning Eesti tunnustatud teaduse populariseerija Aare Baumeri koostöös.
Sarnaselt looduses toimuvatele protsessidele näeme sündi, elu ja surma ka tehnikaseadmete elutsüklis. Looduses sünnivad ja arenevad elusolendid päikeseenergia abil, kuid lõpuks nad vananevad, surevad ja lagunevad. Samamoodi toimub see masinatega – need luuakse, need töötavad, kuid lõpuks kuluvad ikkagi ära. Näitus annab ainest mõtisklemaks, et igal elusolendil ja seadmel on oma eluiga ja täielik taaskasutamine pole alati võimalik, sest ka materjalid vananevad nagu elusolendidki.
Näituse autorid on konstrueerinud universaalse käsitluse eluslooduse ja tehnikaseadmete vananemisprotsesside sarnasusest. Kõik näituse eksponaadid pakuvad avastamisrõõmu nende proovimise ja katsetamise kaudu. LED-lambid, laserid, fiiberoptika ja UV-valgus näitavad, kuidas erinevad tehnilised lahendused töötavad ja muudavad maailma meie ümber. Lisaks saab jalgratta piduri abil liikuma panna kopra lõualuu. Eraldi eksponaat on aastakümneid merevees seisnud ja oma elutee lõpetanud elektrigeneraator, mis esitleb nüüd masina „surma“. Siin saab lähedalt uurida, kuidas ajahammas masinatele mõju avaldab.
Energia avastuskeskuse uus püsiekspositsioon pakub ainulaadset võimalust kogeda, kuidas teadus, tehnika ja loodus põimuvad ühtseks tervikuks, luues meeldejäävaid ja inspireerivaid elamusi.
Energia avastuskeskuse püsinäitust toetavad Tallinna Linn, TalTech, Utilitas ja Enefit.
KereKere hobikunstnikud Mari Peetris ja Evelin Dureiko
KereKere – KÕIK ALGAB PEAST! on hobikunstnikud Mari Peetris ja Evelin Dureiko, kes vääristavad loomade koljusid, andes neile uue elu. Kõik tehakse ise käsitööna algusest lõpuni – peade puhastamine erinevatel meetoditel, vääristamine, kaunistamine, graveerimine.
Pealuude vääristamine on iidne austusavaldus nii mets- kui koduloomadele, kellest kasutati toiduks, riietuseks, ravimiseks ära kõik peale pea, ent see on tänaseks võrdlemisi unustusse vajunud ja KereKere elustab seda omal nägemusel.
FB: kerekereskulls, IG: kerekere_skulls