Planetaariumiprogramm

Energia avastuskeskuses asub planetaarium, kus saab vaadata keskuses valminud populaarteaduslikke lühifilme, aga ka osa ainulaadsetest planetaariumiprogrammidest, kus keskuse planetaristi juhendamisel uuritakse eri taevakehi. Planetaarium mahutab kuni 35 vaatajat.

Planetaariumifilmide ja -programmide täielik nimistu on leitav siit.

Programmide teemad ja rõhuasetused on erinevad, olenevalt laste vanusest. Planetaariumi kõige väiksematele külastajatele, lasteaialastele alates 5. eluaastast, on loodud haridusprogramm “Tähejänku”, mis võimaldab lastel teha esimest tutvust Maa ja Kuu ning nende asukohaga Päikesesüsteemis.

Planetaariumiprogramm “Tähepere” tutvustab ja aitab kinnistada teadmisi Päikesesüsteemi kohta. “Täna tähistaevas” on planetaariumiprogramm, kus planetaristi juhendamisel vaadeldakse just parasjagu nähtavaid tähtkujusid ja planeete. Programmid sobivad hästi II kooliastme loodusõpetuse teemaga “Maailmaruum”, III kooliastme füüsikatundides käsitletava kehade vastastikmõju teemaga Päikesesüsteemi ehituse näitel ning kordamiseks gümnaasiumis käsitletavale megamaailma füüsika teema puhul. Programmid täiendavad ka teiste vanuseastmete teadmisi või pakuvad kordamisvõimalusi näiteks valikainetes.

Avastuskeskuse planetaariumis kasutatakse astronoomiatarkvara Starry Night Pro Plus 7, mille 3D andmebaasiga näeb tuhandeid eksoplaneete, miljoneid tähti ja 200 000 galaktikat ning milles on üle miljardi valgusaasta ruumi rännata. Starry Night andmebaas uueneb pidevalt, kuna uuenevad ka meie teadmised universumist.