“Päike – meie elav täht” on ainulaadne täiskuppelfilm, mis võimaldab vaatajal näha meie kõige olulisemat tähte lähedamalt ja põnevamalt kui kunagi varem.

Päike on meie planeeti valgustanud juba neli ja pool miljardit aastat. Päikesekiirgus, mis meid soojendab, on tundnud iga elusolend. Päikesekiired on paitanud dinosauruste selga ja tervitanud esimest elukat, kes julges ookeanist kuivale maale ronida.

Päike on Maa lähim täht ja selle suurim energiaallikas Päikeselt pärinev energia kujundab meie ilmastikku, tuuli ja elutegevust. Päikese liikumise jälgimine oli pikka aega inimkonna ainus võimalus mõõta aja kulgu.

Ehkki Päike on nö tüüpiline kääbustäht, tarvitab ta igas sekundis 600 miljonit tonni vesinikku ja on 500 korda suurem kui kõik Päikesesüsteemi planeedid kokku.

  • 12 EUR / osaleja kehtib kooligruppidele alates 10 inimesest.
  • Õpitoa piletihind juba sisaldab keskuse sissepääsupileti hinda.

Tavakülastajal lisandub planetaariumifilmi piletihinnale keskuse sissepääsupileti hind.

Filmi on loonud Euroopa astronoomiaorganisatsioon Euroopa Lõunaobservatoorium (European Southern Observatory, ESO) 2018. aastal.

Režissöör: Theofanis Matsopoulos
Muusika ja heliefektid: Konstantino Polizois
Heli: George Deligiannis
3D animatsioon ja graafika: Theofanis Matsopoulos, Luis Calçada, Martin Kornmesser
Produtsent: Theofanis Matsopoulos ja ESO
Tegevprodutsent: Lars Lindberg Christensen
Käsikiri ja teadusnõustamine: Lars Lindberg Christensen, Ryan Wyatt, Nicolas Matsopoulos, Adam Hadhazy, Rebecca Davies, Carl Mundy, Paola Amico
Tõlge eesti keelde: Krista Keedus, Energia avastuskeskus
Teksti loevad: Ivar Männik (eesti keeles), Vitali Vesterinen (vene keeles), Sara Mendes Da Costa (inglise keeles)