Energia avastuskeskuses on töös kolm Tesla transformaatorit, millega tehakse külastajatele iga päev mitu korda välgudemonstratsiooni. See on ohutu, kuid põnev viis lähemalt uurida, kuidas välgunooled välja näevad ja käituvad.

Füüsiku Nikola Tesla (1856–1943) leiutatud Tesla transformaator ehk trafo muundab madala sagedusega elektrivoolu kõrge sageduse ja kuni 500 000-voldise pingega elektrivooluks. Võrdluseks – õues nähtavate suurte elektriliinide pinge on kuni 350 000 volti!

Kui Tesla transformaator sisse lülitada, siis tekivad selle ümber sinakas-violetsed välgukanalid. Peale selle on kuulda valju ragisevat heli ja tunda nõrka osoonilõhna, nagu ka pärast äikesetormi.

On oluline meeles pidada, et äikest ei ole võimalik taltsutada, ehkki selle hävitava mõju vastu on võimalik üht-teist ette võtta. Küllap teab igaüks, et äikesetormi ajal ei tohi põllule uitama minna või otsida varju mõne puu all. Hoonetel on äikesekahjustuste vältimiseks piksevardad. Avastuskeskuses on Tesla trafode ümber ehitatud hiiglaslik metallpuur, mis on nime saanud ühe teise olulise füüsiku, Michael Faraday (1791–1867) järgi. Nimelt avastas Faraday, et elektrit hästi juhtivatest materjalidest valmistatud ja igast küljest suletud kast (või puur) kaitseb elektrivoolu eest.

Nii et kui avastuskeskuses lülitatakse demonstratsiooniks Tesla trafod tööle ja hakkavad sähvima kuni kolmemeetrised välgunooled, siis elektriväli ei pääse mitte kuidagi puurist välja. Välguetendust lähedalt vaadates saab aga tõelise pinget pakkuva elamuse!

Välgudemonstratsioonid toimuvad iga päev E-N kell 11, 13, 15 ja R-L lisaks kell 17.

valgupuur 5379_20161111