31. 05. 2024


„Agentsed klaasmaastikud “ planetaariumis

Kunstnik Elle Lepik (Elle Kannike) toob Energia avastuskeskuse planetaariumis vaatajani video “Agentsed klaasimaasikud”.

Video on dokumentatsioon 1160-kraadise vedela klaasmassi ja külma vee kokkupuutest. Klaasi ja vee koostöös (või ägedas vastasseisus) vallandub materjalide elav jõud – vaataja ees avaneb ettearvamatu ja kordumatu liikuv maastik. Vesi hakkab keema ja selle tulemusena surub aur sulaklaasi sisse seebimullilikke hapraid vorme, mis enamasti pragunevad, kui õhuga kokku puutuvad.

Kunstnik selgitab Energia avastuskeskuse planetaariumi valimise tagamaid järgnevalt:

Ma olen kunstnik ning mu looming ei esinda teaduslikku vaatepunkti, kuid video“Agentsed klaasmaastikud” tegemise juures tegelesin otseselt energia avaldusvormide avastamisega, filosoofilises mõttes. Ma vaatlesin, kuidas klaasi kaudu vallandus energia, mille inimene on klaasiahju sisselülitamisega käivitanud. Kuid kui tõstsin vedelas olekus 1160-kraadise klaasi ahjust välja, lasin ma selle vabaks ja energia väljus minu kontrolli alt. Materjal, mis oli minu poolt üles tõstetud metallkuuli pealt voolama saanud, juhtis ennast ise edasi – liikus, oli ettearvamatu ja elujõuline (agentne).

Seda nauditavat silmailu saab Energia avastuskeskuse planetaariumis vaadata kuni 14. juunini tööpäevadel 11.15 ja 14.15, laupäeviti 11.15 ja 15.15.  Laupäeval, 8. juunil toimuval perepäeval näidatakse videot ajavahemikus kell 14.00-15.30. Vaata perepäeva kava siit!

Kuvatõmmis_Agentsed_klaasmaastikud_1_operaator_Marianne_Kõrver_1 Klaasimullid 1 fotograaf Ott Kattel Klaasimullid 3 fotograaf Ott Kattel Planetaarium 9 fotograaf Ott Kattel