Planetaarium
Energia avastuskeskuses asub 10 meetrise läbimõõduga poolsfääriline kuppelplanetaarium, kus saab vaadata peamiselt keskuses aga ka mujal maailmas valminud populaarteaduslikke lühi- ja animafilme.
Ettetellimisega (grupp alates 5 inimest) on planetaariumifilmi pileti hind 3 € / inimene. Kui vaatajaid on vähem kui 5 inimest, siis on seansi hinnaks 15 eurot.
Planetaariumifilmi hinnale lisandub keskusesse sissepääsu pileti hind.
Kuidas saavad satelliidid kosmosesse ja mis roll on neil meie elus?
Alates 1957. aastast on maakera ümber saadetud tuhandeid satelliite üle 70 riigi poolt. Tulevikus võib muidugi satelliitide suur arvukus kujuneda probleemiks, kuid loodetavasti leiab see siiski lahenduse. Üldiselt on need aga ühes sondide ning kosmoseteleskoopidega vajalikud tehnoloogia arenguks ja maailma paremaks mõistmiseks. Filmis tutvustatakse tehiskaaslaste erinevaid ülesandeid ja võimekust. Kuidas näeb välja maakera ja kosmos satelliitidelt?
Tule ja avasta kosmosetehnoloogia!
POLARIS – KOSMOSEALLVEELAEV JA POLAARÖÖ SALADUS
Energia avastuskeskuse planetaariumi kuppelekraanil saab näha mitmeid auhindu võitnud kogupere animafilmi seiklushimulisest jääkarust ning teadlasepisikuga nakatunud pingviinist. Pooletunnine lustakas animafilm on sobilik vaatamine alates 4. eluaastast.
Kas olete kunagi mõelnud, kuidas astronaudid oma tööd teevad?
Pärast Cosmixi täiskuppelfilmi vaatamist on see teile täiesti selge!
Pane oma turvavöö kinni!
“Päike – meie elav täht” on ainulaadne täiskuppelfilm, mis võimaldab vaatajal näha meie kõige olulisemat tähte lähedamalt ja põnevamalt kui kunagi varem. 25-minutilist populaarteaduslikku filmi soovitame alates 7. klassist.
Mis on tähe südames? Millest on tähed ja planeedid tehtud? Kes kuuluvad Päikese perre? 20-minutiline film sobib nii algkooliealistele astronoomiahuvilistele kui ka täiskasvanutele, kes soovivad meelde tuletada oma teadmisi Päikesesüsteemist ja Linnutee galaktikast.
Saa osa looduse kõrgepingelisest vaatemängust! Äike on keeruline atmosfäärinähtus, mille osaks ei ole ainult välk ja müristamine, vaid ka eri tüüpi pilved, õhuvoolud ja elektrilaengud. 20-minutilist popluaarteaduslikku filmi soovitame alates 12. eluaastast.
Planetaariumifilm „Kihilise Maa aardelaegas” tutvustab Maa siseehitust, laamtektoonikat, maavarasid ja kliimat. Kuidas on tekkinud Maa aarded? Milliseid eelajaloolise elu jälgi võime maa seest leida? Kuidas mõjutavad meie elu vulkaanid ja maavärinad? Filmi pakume ainult kooligruppidele.
2018.–2019. aastal arendati Energia avastuskeskuse planetaariumi Rahandusministeeriumi Regionaalsete investeeringutoetuste andmise programmi kaudu. Projekti käigus uuendati nii planetaariumiistmeid kui ka -tehnikat. 2019. aastast on planetaariumis võimalik näidata keskuse planetaariumifilme uuenenud kvaliteediga, teha 360° planetaariumietendusi ja esitada 360° planetaariumifilme. Uuenenud planetaarium mahutab korraga 38 huvilist.