29. 01. 2020
Diskreetne füüsika õhtukursus 12. veebruaril: räägime elektrist
Kas oled vahel mõelnud, et oleks huvitav füüsikat otsast peale õppida? Aga ehk muhedamad ja vabamas õhkkonnas?
„Diskreetne füüsika õhtukursus” on Energia avastuskeskuse sündmuste sari täiskasvanutele, kes tunnevad huvi füüsika vastu, kuid kel pole tingimata väga palju füüsikast meeles. Kursusel käime läbi füüsika põhiteemad, aga räägime neist praktiliselt, eluliste näidetega. Katseid teeme ka. Esinejateks-juhendajateks on nii silmapaistvad pedagoogid kui ka tegevteadlased. Ühe kohtumise kestus on poolteist tundi. Sissepääs keskusse 5-eurose sooduspiletiga. Kursusega võib liituda igal ajal.
Kursuse lähema info ja piletiinfo leiab siit.
Järgmine, järjekorras kuues õhtukursuse kohtumine toimub kolmapäeval, 12. veebruaril kell 18 – OSTA PILET SIIT!
Õhtukursuse 6. kohtumise teema on elekter. Juhendaja on Tallinna Nõmme Põhikooli füüsikaõpetaja Berit Väli.
“Minu teekond füüsika ja eriti füüsikaõpetaja ameti juurde oli puhtalt juhuslik, kergelt entroopiline,” ütleb Berit. “Gümnaasiumis õppisin reaalsuunal ning juba põhikoolis abistasin klassikaaslasi matemaatikas. Pärast gümnaasiumi lõppu soovisin edasi õppida toonases Tallinna pedagoogikaülikoolis põhikooli mitmeaine õpetaja suunal (sooviga peaerialadena bioloogia ja geograafia, lisaks matemaatika/keemia/füüsika). Kuna tol aastal oli see eriti populaarne erialal (vast 200 soovijat 20 kohale), siis jäin sisseastumiskatsete järel täpselt esiemena joone alla.
Augusti lõpus, vahetult enne õppetöö algust, tuli aga pedagoogikaülikoolist kõne: “Me siin vaatasime, et teie füüsika testiosa tulemused on suurepärased, lisaks matemaatikale. Kas te füüsikat ei tahaks tulla õppima?”. Sellise ootamatu küsimuse peale ei osanud ma miskit vastata, helistasin oma klassijuhatajale (Margit Arro) ja peale temaga vestlust andsin “pedale” jah-sõna . Mõtlesin küll, et poole aasta järel vahetan suuna soovitud loodusainete õpetajaks, kuid ei teinud seda. Füüsika oli selleks hetkeks juba meeldima hakanud ja tänu enda suurepärasele füüsikaõpetajale (Alli Kärp) sain isegi laboratoorsete töödega hakkama (mõni nägi alles esimest korda elus ampermeetrit ja voltmeetrit!).
Neljandal kursusel pidime põhikooli praktikale minema ja sattusin ühte Tallinna kesklinna kooli. Enne oma päris esimest tundi mul jalad värsisesid, hääl kadus ning mõtlesin tõsimeeli põgenemisele. Sealse kooli füüsikaõpetaja vaid muigas mu roheka jume peale. Tund algas, keset tundi kadus paanika ja hirm ning tund lõppes minu jaoks teadmisega: olen valinud omale õige eriala, õnneks! Lõpetasin Tallinna Ülikooli gümnaasiumi füüsikaõpetaja erialal, jätkasin õpinguid magistrantuuris ja lõpetasin teadusmagistri kraadiga. Kuid alati olen jõudnud mingil ajahetkel uuesti kooli õpetama (põhikoolist ülikoolini).
Olen enda jaoks avastanud, et mulle meeldib õpetada ja ma naudin oma tööd.”
Õhtukursuse toimumist toetab Eesti Teadusagentuur. Õhtukursus toimetab ka Facebookis.